تبلیغات
 • کد نمایش افراد آنلاین
 • پایگاه اطلاع رسانی شهید برونسی - نامه رهبر انقلاب اسلامی به عموم جوانان در کشورهای غربی‌
  موضوعات
  لینک دوستان
  آخرین مطالب
  برچسب ها
  دیگر موارد
  » تعداد مطالب :
  » تعداد نویسندگان :
  » آخرین بروز رسانی :
  » بازدید امروز :
  » بازدید دیروز :
  » بازدید این ماه :
  » بازدید ماه قبل :
  » بازدید کل :
  » آخرین بازدید :


  جهت عضوت در خبر نامه ایمیل خود را وارد کنید

  جهت عضوت در خبر نامه ایمیل خود را وارد کنید
  نامه رهبر انقلاب اسلامی به عموم جوانان در کشورهای غربی‌
  نویسنده : محمدرضا فدایی
  دوشنبه 9 آذر 1394

  نامه دوم رهبر انقلاب اسلامی

  به عموم جوانان در کشورهای غربی


  در حالی که کمتر از یک سال از پیام رهبر انقلاب به جوانان اروپایی و آمریکایی میگذرد ایشان لحظاتی پیش در نامه ای جدید جوانان اروپایی و آمریکایی را مخاطب قرار دادند.

  متن این نامه که در وبسایت رسمی ایشان منتشر گردیده به شرح زیر میباشد :

  بسم‌الله‌الرّحمن‌الرّحیم

  به عموم جوانان در کشورهای غربی‌
  حوادث تلخی که تروریسم کور در فرانسه رقم زد، بار دیگر مرا به گفتگو با شما جوانان برانگیخت. برای من تأسّف‌بار است که چنین رویدادهایی بستر سخن را بسازد، امّا واقعیّت این است که اگر مسائل دردناک، زمینه‌ای برای چاره‌اندیشی و محملی برای همفکری فراهم نکند، خسارت دوچندان خواهد شد. رنج هر انسانی در هر نقطه از جهان، به‌خودی‌خود برای همنوعان اندوه‌بار است. منظره‌ی کودکی که در برابر دیدگان عزیزانش جان میدهد، مادری که شادی خانواده‌اش به عزا مبدّل میشود، شوهری که پیکر بی‌جان همسرش را شتابان به سویی میبرد، و یا تماشاگری که نمیداند تا لحظاتی دیگر آخرین پرده‌ی نمایش زندگی را خواهد دید، مناظری نیست که عواطف و احساسات انسانی را برنینگیزد. هرکس که از محبّت و انسانیّت بهره‌ای برده باشد، از دیدن این صحنه‌ها متأثّر و متألّم میشود؛ چه در فرانسه رخ دهد، چه در فلسطین و عراق و لبنان و سوریه. قطعاً یک‌ونیم میلیارد مسلمان همین احساس را دارند و از عاملان و مسبّبان این فجایع، منزجر و بیزارند. امّا مسئله این است که رنجهای امروز اگر مایه‌ی ساختن فردایی بهتر و ایمن‌تر نشود، فقط به خاطره‌هایی تلخ و بی‌ثمر فرو خواهد کاست. من ایمان دارم که تنها شما جوانهایید که با درس گرفتن از ناملایمات امروز، قادر خواهید بود راه‌هایی نو برای ساخت آینده بیابید و سدّ بیراهه‌هایی شوید که غرب را به نقطه‌ی کنونی رسانده است.

  درست است که امروز تروریسم درد مشترک ما و شما است، امّا لازم است بدانید که ناامنی و اضطرابی که در حوادث اخیر تجربه کردید، با رنجی که مردم عراق، یمن، سوریه، و افغانستان طیّ سالهای متمادی تحمّل کرده‌اند دو تفاوت عمده دارد؛ نخست اینکه دنیای اسلام در ابعادی بمراتب وسیع‌تر، در حجمی انبوه‌تر و به مدّت بسیار طولانی‌تر قربانی وحشت‌افکنی و خشونت بوده است؛ و دوّم اینکه متأسّفانه این خشونتها همواره از طرف برخی از قدرتهای بزرگ به شیوه‌های گوناگون و به شکل مؤثّر حمایت شده است. امروز کمتر کسی از نقش ایالات متّحده‌ی آمریکا در ایجاد یا تقویت و تسلیح القاعده، طالبان و دنباله‌های شوم آنان بی‌اطّلاع است. در کنار این پشتیبانی مستقیم، حامیان آشکار و شناخته‌شده‌ی تروریسم 
  تکفیری، علی‌رغم داشتن عقب‌مانده‌ترین نظامهای سیاسی، همواره در ردیف متّحدان غرب جای گرفته‌اند، و این در حالی است که پیشروترین و روشن‌ترین اندیشه‌های برخاسته از مردم‌سالاری‌های پویا در منطقه، بی‌رحمانه مورد سرکوب قرار گرفته است. برخورد دوگانه‌ی غرب با جنبش بیداری در جهان اسلام، نمونه‌ی گویایی از تضاد در سیاستهای غربی است.

  چهره‌ی دیگر این تضاد، در پشتیبانی از 
  تروریسم دولتی اسرائیل دیده میشود. مردم ستمدیده‌ی فلسطین بیش از شصت سال است که بدترین نوع تروریسم را تجربه میکنند. اگر مردم اروپا اکنون چند روزی در خانه‌های خود پناه میگیرند و از حضور در مجامع و مراکز پرجمعیّت پرهیز میکنند، یک خانواده‌ی فلسطینی ده‌ها سال است که حتّی در خانه‌ی خود از ماشین کشتار و تخریب رژیم صهیونیست در امان نیست. امروزه چه نوع خشونتی را میتوان از نظر شدّت قساوت با شهرک‌سازی‌های رژیم صهیونیست مقایسه کرد؟ این رژیم بدون اینکه هرگز به‌طور جدّی و مؤثّر مورد سرزنش متّحدان پرنفوذ خود و یا لااقل نهادهای بظاهر مستقلّ بین‌المللی قرار گیرد، هر روز خانه‌ی فلسطینیان را ویران و باغها و مزارعشان را نابود میکند، بی‌آنکه حتّی فرصت انتقال اسباب زندگی یا مجال جمع‌آوری محصول کشاورزی را به آنان بدهد؛ و همه‌ی اینها اغلب در برابر دیدگان وحشت‌زده و چشمان اشک‌بار زنان و کودکانی روی میدهد که شاهد ضرب و جرح اعضای خانواده‌ی خود و در مواردی انتقال آنها به شکنجه‌گاه‌های مخوفند. آیا در دنیای امروز، قساوت دیگری را در این حجم و ابعاد و با این تداوم زمانی می‌شناسید‌؟ به گلوله بستن بانویی در وسط خیابان فقط به جرم اعتراض به سربازِ تا دندان مسلّح، اگر تروریسم نیست پس چیست؟ این بربریّت چون توسّط نیروی نظامی یک دولت اشغالگر انجام میشود، نباید افراطی‌گری خوانده شود؟ یا شاید این تصاویر فقط به این علّت که شصت سال مکرّراً از صفحه‌ی تلویزیون‌ها دیده شده، دیگر نباید وجدان ما را تحریک کند.

  لشکرکشی‌های سالهای اخیر به دنیای اسلام که خود قربانیان بی‌شماری داشت، نمونه‌ای دیگر از منطق متناقض غرب است. کشورهای مورد تهاجم، علاوه بر خسارتهای انسانی، زیرساخت‌های اقتصادی و صنعتی خود را از دست داده‌اند، حرکت آنها به سوی رشد و توسعه به توقّف یا کندی گراییده، و در مواردی ده‌ها سال به عقب برگشته‌اند؛ با وجود این، گستاخانه از آنان خواسته میشود که خود را ستمدیده ندانند. چگونه میتوان کشوری را به ویرانه تبدیل کرد و شهر و روستایش را به خاکستر نشاند، سپس به آنها گفت که لطفاً خود را ستمدیده ندانید! به جای دعوت به نفهمیدن و یا از یاد بردن فاجعه‌ها، آیا عذرخواهیِ صادقانه بهتر نیست؟ رنجی که در این سالها دنیای اسلام از دورویی و چهره‌آرایی مهاجمان کشیده است، کمتر از خسارتهای مادّی نیست.

  جوانان عزیز! من امید دارم که شما در حال یا آینده، این ذهنیّت آلوده به تزویر را تغییر دهید؛ ذهنیّتی که هنرش پنهان کردن اهداف دور و آراستن اغراض موذیانه است. به نظر من نخستین مرحله در ایجاد امنیّت و آرامش، اصلاح این اندیشه‌ی خشونت‌زا است. تا زمانی که معیارهای دوگانه بر سیاست غرب مسلّط باشد، و تا وقتی که تروریسم در نگاه حامیان قدرتمندش به انواع خوب و بد تقسیم شود، و تا روزی که منافع دولتها بر ارزشهای انسانی و اخلاقی ترجیح داده شود، نباید ریشه‌های خشونت را در جای دیگر جستجو کرد.

  متأسّفانه این ریشه‌ها طیّ سالیان متمادی، بتدریج در اعماق سیاستهای فرهنگی غرب نیز رسوخ کرده و یک 
  هجوم نرم و خاموش را سامان داده است. بسیاری از کشورهای دنیا به فرهنگ بومی و ملّی خود افتخار میکنند، فرهنگهایی که در عین بالندگی و زایش، صدها سال جوامع بشری را بخوبی تغذیه کرده است؛ دنیای اسلام نیز از این امر مستثنا نبوده است. امّا در دوره‌ی معاصر، جهان غرب با بهره‌گیری از ابزارهای پیشرفته، بر شبیه‌سازی و همانندسازی فرهنگی جهان پافشاری میکند. من تحمیل فرهنگ غرب بر سایر ملّتها و کوچک شمردن فرهنگهای مستقل را یک خشونت خاموش و بسیار زیان‌بار تلقّی میکنم. تحقیر فرهنگهای غنی و اهانت به محترم‌ترین بخشهای آنها در حالی صورت میگیردکه فرهنگ جایگزین، به‌هیچ‌وجه از ظرفیّت جانشینی برخوردار نیست. به طور مثال، دو عنصر «پرخاشگری» و «بی‌بندوباری اخلاقی» که متأسّفانه به مؤلّفه‌های اصلی فرهنگ غربی تبدیل شده است، مقبولیّت و جایگاه آن را حتّی در خاستگاهش تنزّل داده است. اینک سؤال این است که اگر ما یک فرهنگ ستیزه‌جو، مبتذل و معناگریز را نخواهیم، گنهکاریم؟ اگر مانع سیل ویرانگری شویم که در قالب انواع محصولات شبه هنری به سوی جوانان ما روانه میشود، مقصّریم؟ من اهمّیّت و ارزش پیوندهای فرهنگی را انکار نمیکنم. این پیوندها هر گاه در شرایط طبیعی و با احترام به جامعه‌ی پذیرا صورت گرفته، رشد و بالندگی و غنا را به ارمغان آورده است. در مقابل، پیوندهای ناهمگون و تحمیلی، ناموفّق و خسارت‌بار بوده است. با کمال تأسّف باید بگویم که گروه‌های فرومایه‌ای مثل داعش، زاییده‌ی این‌گونه وصلتهای ناموفّق با فرهنگهای وارداتی است. اگر مشکل واقعاً عقیدتی بود، میبایست پیش از عصر استعمار نیز نظیر این پدیده‌ها در جهان اسلام مشاهده میشد، درحالی‌که تاریخ، خلاف آن را گواهی میدهد. مستندات مسلّم تاریخی بروشنی نشان میدهد که چگونه تلاقی استعمار با یک تفکّر افراطی و مطرود، آن‌هم در دل یک قبیله‌ی بدوی، بذر تندروی را در این منطقه کاشت. وگرنه چگونه ممکن است از یکی از اخلاقی‌ترین و انسانی‌ترین مکاتب دینی جهان که در متن بنیادینِ خود، گرفتن جان یک انسان را به مثابه‌ی کشتن همه‌ی بشریّت میداند، زباله‌ای مثل داعش بیرون بیاید؟

  از طرف دیگر باید پرسید چرا کسانی که در اروپا متولّد شده‌اند و در همان محیط، پرورش فکری و روحی یافته‌اند، جذب این نوع گروه‌ها میشوند؟ آیا میتوان باور کرد که افراد با یکی دو سفر به مناطق جنگی، ناگهان آن‌قدر افراطی شوند که هم‌وطنان خود را گلوله‌باران کنند؟ قطعاً نباید تأثیر یک عمر تغذیه‌ی فرهنگی ناسالم در محیط آلوده و مولّد خشونت را فراموش کرد. باید در این زمینه تحلیلی جامع داشت، تحلیلی که آلودگی‌های پیدا و پنهان جامعه را بیابد. شاید نفرت عمیقی که طیّ سالهای 
  شکوفایی صنعتی و اقتصادی، در اثر نابرابری‌ها و احیاناً تبعیض‌های قانونی و ساختاری در دل اقشاری از جوامع غربی کاشته شده، عقده‌هایی را ایجاد کرده که هر از چندی بیمارگونه به این صورت گشوده میشود.

  به‌هرحال این شما هستید که باید لایه‌های ظاهری جامعه‌ی خود را بشکافید، گره‌ها و کینه‌ها را بیابید و بزدایید. شکافها را به جای تعمیق، باید ترمیم کرد. اشتباه بزرگ در مبارزه با تروریسم، واکنشهای عجولانه‌‌ای است که گسست‌های موجود را افزایش دهد. هر حرکت هیجانی و شتاب‌زده که جامعه‌ی مسلمان ساکن اروپا و آمریکا را که متشکّل از میلیون‌ها انسان فعّال و مسئولیّت‌پذیر است، در انزوا یا هراس و اضطراب قرار دهد و بیش از گذشته آنان را از حقوق اصلی‌شان محروم سازد و از صحنه‌ی اجتماع کنار گذارَد، نه تنها مشکل را حل نخواهد کرد بلکه فاصله‌ها را عمق، و کدورتها را وسعت خواهد داد. تدابیر سطحی و واکنشی ــ مخصوصاً اگر وجاهت قانونی بیابد ــ جز اینکه با افزایش قطب‌بندی‌های موجود، راه را بر بحرانهای آینده بگشاید، ثمر دیگری نخواهد داشت. طبق اخبار رسیده، در برخی از کشورهای اروپایی مقرّراتی وضع شده است که شهروندان را به جاسوسی علیه مسلمانان وامیدارد؛ این رفتارها ظالمانه است و همه میدانیم که ظلم، خواه‌ناخواه خاصیّت برگشت‌پذیری دارد. وانگهی مسلمانان، شایسته‌ی این ناسپاسی‌ها نیستند. دنیای باختر قرنها است که مسلمانان را بخوبی می‌شناسد؛ هم آن روز که غربیان در خاک اسلام میهمان شدند و به ثروت صاحبخانه چشم دوختند، و هم روز دیگر که میزبان بودند و از کار و فکر مسلمانان بهره جستند، اغلب جز مهربانی و شکیبایی ندیدند. بنابراین من از شما جوانان میخواهم که بر مبنای یک شناخت درست و با ژرف‌بینی و استفاده از تجربه‌های ناگوار، بنیانهای یک تعامل صحیح و شرافتمندانه را با جهان اسلام پی‌ریزی کنید. در این صورت، در آینده‌ای نه‌چندان دور خواهید دید بنایی که بر چنین شالوده‌ای استوار کرده‌اید، سایه‌ی اطمینان و اعتماد را بر سر معمارانش میگستراند، گرمای امنیّت و آرامش را به آنان هدیه میدهد، و فروغ امید به آینده‌ای روشن را بر صفحه‌ی گیتی میتاباند.

  سیّدعلی خامنه‌ای
  ۸ آذر ۱۳۹۴‌


  :: مرتبط با: رهبری ,
  :: برچسب‌ها: نامه رهبر انقلاب اسلامی به عموم جوانان در کشورهای غربی‌ , leader of the Islamic Revolution to the Youth in Western countries , نامه , نامه رهبر انقلاب اسلامی , رهبر انقلاب اسلامی ,
  می توانید دیدگاه خود را بنویسید
  Foot Issues یکشنبه 8 مرداد 1396 01:48 قبل از ظهر
  What a stuff of un-ambiguity and preserveness of valuable knowledge about unexpected
  emotions.
  Foot Complaints یکشنبه 8 مرداد 1396 01:33 قبل از ظهر
  What's up Dear, are you really visiting this web page on a regular basis,
  if so then you will without doubt get pleasant knowledge.
  What is the tendon at the back of your ankle? یکشنبه 8 مرداد 1396 01:09 قبل از ظهر
  Hello, I desire to subscribe for this weblog to get most recent updates, therefore where can i
  do it please assist.
  Foot Pain یکشنبه 8 مرداد 1396 01:03 قبل از ظهر
  This design is wicked! You definitely know how to keep a reader entertained.
  Between your wit and your videos, I was almost moved
  to start my own blog (well, almost...HaHa!) Fantastic job.
  I really loved what you had to say, and more than that,
  how you presented it. Too cool!
  What causes painful Achilles tendon? یکشنبه 8 مرداد 1396 01:03 قبل از ظهر
  I would like to thank you for the efforts you have put in writing this website.
  I really hope to see the same high-grade blog posts
  from you later on as well. In truth, your
  creative writing abilities has encouraged me to
  get my own, personal site now ;)
  Foot Problems یکشنبه 8 مرداد 1396 12:48 قبل از ظهر
  Thanks in support of sharing such a pleasant opinion, post is good, thats why i have read it entirely
  Foot Issues یکشنبه 8 مرداد 1396 12:41 قبل از ظهر
  Keep this going please, great job!
  Foot Issues شنبه 7 مرداد 1396 11:43 بعد از ظهر
  Hello there, You have done a great job. I will
  certainly digg it and personally recommend to my friends.

  I'm sure they'll be benefited from this website.
  Foot Problems شنبه 7 مرداد 1396 11:21 بعد از ظهر
  I don't even know how I ended up here, but I thought this post
  was great. I don't know who you are but certainly you're
  going to a famous blogger if you aren't already ;) Cheers!
  Foot Issues شنبه 7 مرداد 1396 11:14 بعد از ظهر
  I always emailed this website post page to all my friends, because if like to read it afterward my links will
  too.
  Foot Complaints شنبه 7 مرداد 1396 10:38 بعد از ظهر
  I’m not that much of a online reader to be honest but your sites really nice, keep it up!
  I'll go ahead and bookmark your site to come back later.
  Cheers
  Can you get an operation to make you taller? شنبه 7 مرداد 1396 10:06 بعد از ظهر
  Thanks on your marvelous posting! I really enjoyed reading
  it, you're a great author. I will always bookmark your blog and definitely will come
  back later on. I want to encourage you continue your great
  posts, have a nice weekend!
  Foot Issues شنبه 7 مرداد 1396 08:17 بعد از ظهر
  My brother suggested I might like this blog. He was entirely right.
  This post actually made my day. You cann't imagine just how much
  time I had spent for this info! Thanks!
  How can we increase our height? شنبه 7 مرداد 1396 07:29 بعد از ظهر
  Hello, its fastidious article about media print, we all
  be familiar with media is a enormous source of
  data.
  Foot Complaints شنبه 7 مرداد 1396 06:57 بعد از ظهر
  This article will help the internet users for building up new
  web site or even a weblog from start to end.
  Foot Problems شنبه 7 مرداد 1396 06:46 بعد از ظهر
  Wonderful blog! I found it while surfing around on Yahoo News.
  Do you have any tips on how to get listed in Yahoo News?
  I've been trying for a while but I never seem
  to get there! Many thanks
  What causes the heels of your feet to burn? شنبه 7 مرداد 1396 02:40 بعد از ظهر
  If some one wishes to be updated with newest technologies therefore he must be pay a visit this web page and be up to date everyday.
  Foot Issues شنبه 7 مرداد 1396 12:02 بعد از ظهر
  I’m not that much of a online reader to be honest but your blogs really
  nice, keep it up! I'll go ahead and bookmark your website to come back
  later. Cheers
  Foot Complaints شنبه 7 مرداد 1396 11:32 قبل از ظهر
  I am extremely impressed together with your writing abilities as smartly as with the layout to your blog.
  Is that this a paid subject matter or did you modify it yourself?
  Either way keep up the nice high quality writing, it is rare to look a nice blog like this
  one today..
  How long do you grow during puberty? شنبه 7 مرداد 1396 11:16 قبل از ظهر
  Great blog! Do you have any hints for aspiring writers?

  I'm planning to start my own site soon but I'm a little lost on everything.
  Would you suggest starting with a free platform like Wordpress or go
  for a paid option? There are so many choices out there that I'm completely overwhelmed ..
  Any recommendations? Cheers!
  BHW جمعه 25 فروردین 1396 10:25 قبل از ظهر
  What's Going down i am new to this, I stumbled upon this I've found It absolutely
  helpful and it has helped me out loads. I hope to contribute & help other users like its aided me.
  Good job.
  manicure سه شنبه 22 فروردین 1396 07:32 قبل از ظهر
  Great post. I will be dealing with many of these issues as well..
  manicure سه شنبه 22 فروردین 1396 05:37 قبل از ظهر
  I really love your site.. Very nice colors & theme. Did you
  build this site yourself? Please reply back as I'm attempting to create my
  own blog and would like to find out where you got this from or exactly what the theme is called.
  Appreciate it!
  manicure سه شنبه 15 فروردین 1396 11:11 قبل از ظهر
  Pretty great post. I just stumbled upon your
  blog and wanted to say that I have really loved surfing around your weblog
  posts. In any case I will be subscribing to your rss feed and I am hoping
  you write once more very soon!
  بهروز دوشنبه 9 آذر 1394 02:35 بعد از ظهر
  با تشکر خیلی عالی بود
  مجید دوشنبه 9 آذر 1394 02:28 بعد از ظهر
  عالی بود.....واقعا جای تاسفه که خیلی از جوانان غربی دارن شیعه میشن و طرف فرهنگ ما میان ولی جوونای خودمون.....
  به وبلاگ منم بیا و نظر بده...
   
  لبخندناراحتچشمک
  نیشخندبغلسوال
  قلبخجالتزبان
  ماچتعجبعصبانی
  عینکشیطانگریه
  خندهقهقههخداحافظ
  سبزقهرهورا
  دستگلتفکر
  .:: This Template By : Theme-Designer.Com ::.